O projekcie

Witamy na stronie Piekarski Werk. W jej tworzenie chcielibyśmy zaangażować  wszystkich zainteresowanych historią naszej małej ojczyzny, czyli miasta Piekary Śląskie oraz okolic. Mając na myśli miasto Piekary Śląskie, mamy na myśli zbiór dzielnic tworzących je współcześnie, a niegdyś osobno funkcjonujących gmin.

 

Odnieśliśmy się do symbolu fabryki-werku, werku także jako mechanizmu zegarów oraz znanym wszystkim mieszkańcom znakiem Kopca Wyzwolenia. Każdy taki zakład (miasto Piekary Śląskie) tworzą specjalistyczne wydziały (dzielnice), oparte na pracownikach (mieszkańcach),  które tworzą produkt (historie, wydarzenia). To wraz z otaczającą je przestrzenią, z która współistnieje poprzez ludzi, wydarzenia, przyrodę tworzy właśnie niesamowitą magie tego miejsca, w którym przyszło nam żyć. Zafascynowani odkrywanymi co krok historiami ludzi, pięknem przyrody i architektury, a jednocześnie świadomi przemijania i odchodzenia w mroki historii wielu miejsc i wydarzeń chcielibyśmy aby ta strona stała się platformą. Miałaby ona być miejscem  wymiany informacji pomiędzy ludźmi, którym nie jest obojętne miejsce w którym żyją.

 

Zębatka symbolizuje miasto Piekary Śląskie takie jak dziś je znamy. To dzięki złożom naturalnym i przemysłowi Piekary mogły się rozwijać, ściągać nowych mieszkańców i pozwalać żyć.

 

Zębatka zegara symbolizuje upływający czas, choć dla nas nie raz odległy, lecz wciąż mogący być namacalnym.

 

Kopiec Wyzwolenia jako symbol historii z której możemy być dumni, najwyższy czas uświadomić wszystkich że mamy czym się chwalić.

 

Mamy nadzieję, że przypadnie Wam do gustu taka forma i tematy tutaj poruszane. Wyrażamy też oczekiwanie, że każdy kto chciałby się podzielić tematami wpisującymi się w Nasze Wspólne Dzieło będzie współtworzył nasz zakład, który to wszystko przetworzy, poskłada w całość i pozwoli na pełne poznanie wszystkim zainteresowanym. W jedności siła i moc, by stworzyć coś dla nas jak i dla naszych potomnych.

 

Pozdrawiamy !

Załoga